1.000.000 Duster

mega

Přestože se vyrábí teprve 4 roky, es-ú-véčko prodávané jako Dacia Duster či Renault Duster již vzniklo v celkovém počtu 1 milionu kusů. V současné době se tak Duster stal dokonce celosvětově nejlépe prodávaným modelem koncernu Renault. Podle marketingových průzkumů Duster přitáhl ke značce Dacia a Renault spoustu nových zákazníků, kteří dříve jezdili vozy jiných značek. Rozhodujícím prodejním argumentem Dusteru je bezkonkurenčně příznivý poměr ceny a nabízené užitné hodnoty. Jako velmi důležitý důvod ke koupi vlastníci Dusteru uvádějí také jeho sympatický design. Duster umožnil pořídit si vůz čím dál populárnější kategorie SUV i lidem, kteří by si ho jinak z cenových důvodů nemohli dovolit.

V současné době se tento automobil prodává na více než stovce trhů po celém světě. Kromě Evropy a Ruska se jedná také o státy Afriky, Blízkého východu, Asie, Oceanie a v neposlední řadě Jižní Ameriky. Duster si vede stejně dobře v sibiřských zimách jako v tropickém klimatu jižní Indie. V této zemi se samozřejmě prodává verze s pravostranným řízením, zatímco třeba v Brazílii jezdí Duster s motory spalujícími tamní populární alkoholové palivo.

Miliontý Duster sjel z výrobní linky závodu Renault v brazilském městě Curitiba, ovšem jeho výroba běží také v dalších 4 továrnách: v Pitesti (Rumunsko), Envigadu (Kolumbie), Moskvě (Rusko) a v Chennai (Indie). Jako první zahájil výrobu Dusteru rumunský závod v Pitesti, a to v říjnu 2010. Zásobuje evropské trhy, Turecko a země Magrebu (některé země severní Afriky). Kromě vozů s logem Dacia zde vnikají i Dustery označené logem Renaultu. Ty se prodávají v zemích Blízkého východu, v Egyptě, některých dalších afrických zemích a od roku 2011 také ve státech Perského zálivu. Závod postavený v brazilském městě Duritiba od října 2011 vyrábí Dustery pod značkou Renault. Zásobuje domácí brazilský trh a také Argentinu. Továrna v kolumbijském městě Envigado produkuje Dustery od února 2012 pro zákazníky v Kolumbii, Mexiku, Ekvádoru, Chile, Peru a pro středoamerické země. Závod v Moskvě pokrývá Renaulty Duster domácí ruský trh. Zatím posledním místem, kde Duster vzniká, je indické město Chennai. Zde v květnu 2012 odstartovala výroba verze s pravostranným řízením. Jako Renault Duster se prodává v Indii, jižní Africe a Indonésii, zatímco ve Velké Británii, na Kypru a na Maltě se prodává s logem Dacie.

Z hlediska objemu prodejů patří mezi nejdůležitější trhy, kde se Duster prodává Rusko (Renault Duster, 151 633 ks), Francie (Dacia Duster, 145 612 ks), Brazílie (Renault Duster, 117 303 ks), Indie (Renault Duster, 85 974 ks) a Německo (Dacia Duster, 70 159 ks). Ve všech případech čísla v závorkách vyjadřují odbyt Dusteru od zahájení jeho prodeje na daném trhu. Celosvětové prodeje Dusteru rostly i v roce 2013, kdy se ho prodalo více než 376 000 exemplářů.

zdroj RenaultClub.CZ